Description
Aeg ceramic hob from Series 3000, 60cm width. Features 4 HighSpeed cooking zones including two extensible, Direktouch control with 14 power levels, OptiHeat Control with residual heat indicator levels for each zone, Stop+Go function, Öko Timer with shutdown function for all zones, automatic safety shut-off and safety lock for children.
Direktouch

Choose exactly the settings you need with a simple touch. The Direktouch system gives you direct access to the hob control, setting exactly the desired heat level.
Öko Timer

The Öko timer allows you to use energy more efficiently by making use of the residual heat of the hob during the last minutes of the cooking process.
OptiHeat Control

For each heating zone, the OptiHeat Control function detects the level of residual heat, so you can make the most of the remaining heat and optimize energy use.
Zone Flexibility

This hob provides an optimized range of cooking options: two normal heat sources 1200W/145mm, a triple ring zone 800/1600/2300W/120/175/210mm and a multi-purpose oval zone 1500/2400W/170x265mm.
Stop+Go

The Stop+Go function reduces all zones to a ‘keep warm’ setting if cooking is interrupted. Return to cooking, Stop+Go remembers the previously selected setting.
Specifications
| Model | HK654070FB |
|---|---|
| Manufacturer | Aeg |
| Width | 60cm |
| Color | Black |
| Type | Ceramic |
| Cooking Zones | 4 |
| Total Power | 7100 kWh |
| Dual-Zone | Yes |
| Display | Touch |
| Wi-Fi | No |
| Cable Length | 1.5 m |
| Net Weight | 7.84 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 516 × 576 × 38 mm |
| Guarantee | 2 years |







Reviews
There are no reviews yet.