Description
Toshiba MW-MG20P(BK) microwave 20L capacity, in Black color with Grill function (1000W). Features mechanical control with 5 power levels, Timer 35′ and Defrost function.
Grill function

The grill program allows you to turn the food over halfway through the cooking time. The device will inform you about this with a sound signal. Enjoy great grilled food direct from your microwave.
Quick defrosting

Set the weight of the products you want to defrost, and the microwave will select the appropriate parameters itself. This is the perfect feature when you need something frozen quickly.
Specifications
| Model | MW-MG20P(BK) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Color | Black |
| Installation type | Freestanding |
| Power | 800 W |
| Capacity | 20 l |
| Power Levels | 5 |
| Grill | Yes |
| Steam | No |
| Display | No |
| Wi-Fi | No |
| Grill power | 1000 W |
| Turntable size | 255 mm |
| Net Weight | 12.9 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 304 × 306 × 206 mm |
| Guarantee | 2 years |








Reviews
There are no reviews yet.