Description
Blomberg WAFN9143A PS washing machine with a capacity of 9Kg, A energy class and 1400 rpm. It features SteamCure® technology, Optima Inverter Motor for lower noise level than standard motors, while also using less energy and 15 washing programs, including Fast Full Load wash, Mini 14′ and Hygiene+.
SteamCure®

Say goodbye to stubborn creases with Blomberg’s SteamCure® technology that ensures a better cleaning and washing performance, as the steam is distributed into the drum at the beginning of the program and softens up dirt, making it easier to remove and giving you ideal washing results. Steam also reduces creases in your laundry, saving you time and effort on ironing.
Optima Inverter Motor

Coupling a durable design with impressive energy efficiency, our brushless Optima Inverter Motor is built to operate at a lower noise level than standard motors, while also using less energy. The motor also comes with a 10-year guarantee, for extra peace of mind. Functioning in harmony with you and your life, this dishwasher operates at a low 42dB noise level, ideal for open plan living.
Fast Full Load Programme

Streamlining your daily laundry routine, the Fast Full Load programme can have a full load of laundry clean and ready to be dried in under 30 minutes. Your energy bills will thank you, and you will save yourself valuable time too.
StainExpert™

Ever looked at a stain and felt that you need a miracle to clean it? Well, we have it, we call it StainExpert. This program uses a combination of rinse cycles, special soaking phases, different water temperatures, and increased tumbling action, has been tested on 24 types of stains and did a great job at removing the most stubborn marks.
Hygiene cycle

The Hygiene cycle is designed to remove allergens and bacteria from your laundry by increasing the washing temperature up to 60°C for a prolonged time, and by extending the rinsing phase at the end. It is the ideal programme for sanitizing personal and baby clothes, ensuring the best hygiene and care for your family.
Mini 14′

When there’s simply too little time for too many tasks, our Mini 14′ programme can help. By washing up to 2kg of slightly dirty laundry in just 14 minutes, even your busiest days will feel a little more relaxed.
Sportswear Programme

Ideal for effectively and efficiently washing and drying sports textiles, such as microfibre, fleece and synthetics. These kinds of textiles don’t usually get heavily soiled other than with sweat, so often only a short wash and rinse cycle is necessary, resulting in a short programme duration. Sports clothes are often made of synthetic fibres, so can easily crease. The temperature in this programme is therefore reduced by introducing an additional rinse before spinning.
Shorter wash function

Designed for days when ‘fast’ simply isn’t fast enough, our Shorter Wash function uses increased drum movements and optimised temperature control to shorten programme durations at the touch of a button.
OptiSense®

Blomberg optiSense technology allows for optimal water and energy control! The function comes with four sensors, three sensors care for your garments while one protects machine life.
aquaWall

The specially developed S shaped side wall design is not just eye-catching: it provides more stability and thus reduces vibrations. This means that the washing machine is particularly quiet even in the spin cycle. Also available on our Tumble Dryer and Washer Dryer range.
Machine care

Developed with durability in mind, our Machine Care programme keeps your washing machine odour-free and in top condition. Bacteria is eliminated from the inside of the drum, prolonging the life of your appliance while helping it smell as fresh and clean as your laundry.
Specifications
| Model | WAFN9143A PS |
|---|---|
| Manufacturer | Blomberg |
| Color | White |
| Installation type | Freestanding |
| Loading type | Frontloader |
| Energy Efficiency Class | A |
| Energy Consumption | 49 kWh |
| Capacity | 9 kg |
| Eco 40-60 Programme duration | 3 hours 48 minutes |
| Water Consumption | 43 l |
| Spin-drying efficiency class | B |
| Noise Emission Class | B |
| Noise Emission | 74 db |
| Maximum spin speed (RPM) | 1400 |
| Inverter | Yes |
| Steam | Yes |
| AutoDose | No |
| Wi-Fi | No |
| Dimensions (LxWxH) | 640 × 600 × 840 mm |
| Guarantee | 5 years |
| Motor Guarantee | 10 years |






Reviews
There are no reviews yet.