Description
Ecobubble technology is one of our super useful features designed to make washing clothes less of a chore. By mixing air, water and detergent it cleverly creates bubbles that wash your clothes at lower temperatures, helping you reduce your energy bills.
Easily monitor and adjust your energy usage with SmartThings AI Energy Mode. AI Energy mode lets you easily control your energy consumption. For cycles running in AI Energy mode, it reduces energy usage by also using EcoBubble for cold water washes instead of hot water and additional cycle time.

With fast motor rotation speed and washing intensity, the Less Microfiber wash cycle reduces the amount of microfibers released into the environment by up to 54%.

See your clothes stain-free even if they are very dirty. The “Bubble Soak” function helps remove many types of stubborn stains such as blood, tea, wine, makeup and grass. The clothes are completely soaked in active bubbles, so that dirt and stains are softened and can be removed much more effectively.

Give your clothes a deep and hygienic clean. The Hygiene Steam program releases steam from the bottom of the drum. It removes stubborn stains and 99.99% of certain bacteria and inactive allergens from house dust mites. The Hygiene Steam program reduces exposure to house dust mites, cat, dog, pollen and mold.

Keep the inside of your washing machine clean. Drum Clean removes 99.9% of odor-causing bacteria from the drum. You don’t need harsh detergent, as it uses a combination of rinsing, pulsing and high-speed spinning. And it automatically notifies you when it needs cleaning.
| Type: | Front loading |
| Capacity: | 8 KG |
| Spin speed: | 1400 rpm |
| Spin efficiency: | B |
| Energy Rating: | A |
| Power consumption: | 47kWh / 100 cycles |
| Water consumption: | 48L |
| Noise: | 72dB (spin) |
| Functions: | No spin, Variable temperatures, Allergy/Hygiene, Quick wash, Easy ironing, Spin speed reduction, Prewash, Delay timer, BubbleSoak, Extra Rinse, Intensive, Drum clean, Child lock, Remote control |
| Number of programs: | 14 |
| Washing programs: | Quick wash 15′, Mixed load, Less Microfiber, Intense cold, Colours, Wool/Delicates, Bedding, Eco 40-60, Cotton, Synthetics, Hygiene steam, Rinse+Spin, Drum clean, Downloaded |
| Steam function: | Available |
| Display type: | Available |
| Connectivity: | Wi-Fi |
| Special features: | SmartThings AI Energy mode, Ecobubble technology, StayClean drawer |
| Dimensions: | 600 x 850 x 550mm |
| Weight: | 65kg |
| Color: | White |









Reviews
There are no reviews yet.