Description
Blomberg NoFrost Fridge-freezer, energy class D, large capacity 514L and Inverter compressor for ideal cooling and top energy efficiency. It features Dual Cooling technology for uniform temperature distribution, LED interior lighting , Blue Light technology that ensures your fruits and vegetables stay fresh for longer and hygAIR technology to eliminate strong odors from the interior of the refrigerator.
Dual Cooling

Using two separate cooling systems that operate independently of each other helps your food benefit from optimal humidity in the refrigerator and a dry environment in the freezer. By preventing air from transferring between the compartments, your frozen food will stay fresher and you won’t have to worry about odors mixing between the refrigerator and freezer.
Blue Zone

Prioritizing the longevity of your food’s freshness, Blue Light technology continues the natural process of photosynthesis in the crisper drawer to ensure your fruits and vegetables stay fresh long after you buy them. This eco-friendly innovation not only reduces unnecessary food waste, but will also save you unnecessary expenses.
hygAir

Keep the interior of your refrigerator odor-free and your food’s original taste and aroma. The exceptional hygAIR technology in selected Blomberg refrigerators has been developed to eliminate strong odors as air is continuously passed through activated carbon filters. This means that no additional refrigerator deodorizers are needed to combat odors.
0-3º C Super Fresh Zone

The Fresh Zone is a drawer that maintains the temperature at around 0℃ and the humidity at optimal levels, helping you start cooking without wasting time defrosting. In addition, due to the low temperature, meat, fish and vegetables stay fresh 2 to 3 times longer, preserving their vitamins while bacteria are less likely to multiply in these conditions.
No more ice buildup

Keep food fresh without freezing. No Frost technology maintains a constant, optimal temperature in every corner by improving air circulation. It prevents ice from forming on food, such as vegetables, so they stay fresh. And it prevents the need to defrost your refrigerator.
Wine Rack

Enjoy convenient storage for your bottles thanks to the chrome wire wine rack in our refrigerators. It can store up to five two-liter soft drink bottles or wine bottles, so you’ll have extra space on your refrigerator shelves to store more of your food.
Features
| Model | KND 3880 XN |
|---|---|
| Manufacturer | Blomberg |
| Color | Stainless steel |
| Place | Free |
| Type | Refrigerator-freezer |
| Climate Class | Extended Temperate, Tropical |
| Energy Class | D |
| Electricity Consumption | 243 kWh |
| Freezer Capacity | 158 liters |
| Maintenance Capacity | 356 liters |
| Noise Energy Class | C |
| Noise Level | 38 dB |
| Inverter | Yes |
| NoFrost | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 925 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 745 × 700 × 1,920 mm |
| Warranty | 5 years |







Reviews
There are no reviews yet.