Description

Store lots of food in an extra-large 538-liter refrigerator with a 711 mm deep design. The high-performance insulation of SpaceMax technology makes the walls very thin. This creates plenty of storage space, without protruding from your work surface.

Make sure all your food is properly cooled. The All-Around Cooling system cools the entire refrigerator evenly. It constantly monitors the temperature and distributes cool air through strategically placed air vents. This way, food is kept at the right temperature and stays fresh for a long time.

Maintain the right temperature inside your refrigerator so that food stays fresh, even if you open and close the door frequently. The Flat Metal Duct keeps the cold out of the air and helps replenish any heat loss. Plus, it’s easy to clean and adds a sleek look to the appliance.

Optimal Fresh + is a separate storage drawer, suitable for preserving meat and fish. It keeps them at a lower temperature than the rest of the refrigerator, ensuring they stay fresh and retain their flavor.

Avoid frequent defrosting of your refrigerator. No Frost technology enhances air circulation to maintain a constant temperature, which prevents the accumulation of ice. It also reaches the desired temperature quickly, thus exerting little pressure on the cooling system.

Enjoy fast cooling performance. At the touch of a button, Power Cool distributes powerful cold air inside the refrigerator to quickly chill vegetables or your favorite drinks. On the other hand, Power Freeze distributes very powerful cold air in the freezer. It is suitable for freezing or solidifying frozen foods and making ice.
| Model | RB53DG703EB1EF |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Color | Anthracite |
| Installation type | Freestanding |
| Type | Fridge Freezer |
| Climate Class | Subnormal, Normal, Subtropical, Tropical |
| Energy Efficiency Class | E |
| Energy Consumption | 300 kWh |
| Freezer Capacity | 168 l |
| Fridge Capacity | 370 l |
| Noise Emission Class | B |
| Noise Emission | 35 db |
| Reversible Door Hinge | Yes |
| Inverter | Yes |
| NoFrost | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Net Weight | 94 kg |
| Depth without the Door | 626 mm |
| Dimensions (LxWxH) | 711 × 759 × 2,030 mm |
| Guarantee | 5 years |
| Motor Guarantee | 20 years |








Reviews
There are no reviews yet.