Description
The Samsung RS80F64KEFEF is a premium side-by-side fridge freezer with an impressive 640-liter net capacity, ideal for modern families seeking space, flexibility, and smart technology. The All-around Metal Cooling system ensures uniform and stable cooling throughout the interior, keeping food fresher for longer. With SmartConversion™, you can choose between 5 different operating modes to adapt the fridge to your changing needs, while the Digital Inverter Compressor delivers quiet, energy-efficient performance and long-term reliability, backed by a 20-year warranty. A fridge freezer that perfectly balances capacity, advanced technology, and elegant design.
Smart energy management

Monitor and manage energy with the AI Energy feature in SmartThings Energy. If your estimated electricity consumption exceeds a preset target, it enables you to activate energy-saving mode, intelligently adjusting the compressor speed and defrost cycle based on your usage pattern and environment.
SpaceMax™

Store more food in a spacious refrigerator! SpaceMax technology allows the fridge walls to be thinner as it uses a minimal amount of high performance insulation. Thus, it creates more internal storage space without increasing external dimensions or changing energy efficiency.
Door that opens with one touch

Open your refrigerator effortlessly thanks to Auto Open Door technology, which is activated from the control panel. By lightly touching the sensors on the side of the refrigerator, the fridge door will open slightly, without having to pull them. In addition, the sensor lights make it easy to find and produce a sound to alert you as the door opens.
Twin Cooling Plus™

Make sure food stays fresh twice as long. Twin Cooling System™ technology regulates temperature and humidity in the fridge and freezer with independent cooling systems. It keeps food in optimal conditions, with high humidity in the refrigerator and protects its taste by preventing the mixing of odors.
Metal Cooling

Keep your food fresh, even if you open and close the door frequently. The Metal Cooling surface on the back of the refrigerator helps to maintain the optimal internal temperature. It keeps the cold in and prevents the loss of cold air when the door is open. Plus it quickly makes up for any heat loss when it closes again.
Smart Conversion™

Enjoy storage flexibility with the Smart Conversion™ feature. With Twin Cooling technology, you can have 5 different functions. Easily convert your freezer into a refrigerator to keep as much fresh food as you need, depending on the seasons or on special occasions. Or select off mode to save energy as needed or use the freezer as a small fridge.
Power Cool & Power Freeze

With the push of a button, the Power Cool function throws intensely cold air into the fridge to chill your food or favorite drinks. The Power Freeze function blows intensely cold air into the freezer. It is suitable for freezing or preserving frozen food and making ice.
Slim IceMaker

Make sure you have plenty of ice without wasting freezer space. Auto Ice Maker creates and stores ice cubes automatically. Its compact design is half the size of conventional models, so it frees up even more storage space for food while producing the same amount of ice.
Smart management from anywhere

Thanks to built-in Wi-Fi and the SmartThings™ app, you have complete control over your refrigerator wherever you are. Adjust the temperature, activate Fast Cool, monitor performance and receive instant notifications if a door is left open. The system detects potential issues and helps diagnose them, bringing convenience, security and complete peace of mind to your everyday life.
Smart space optimization

Make the most of your refrigerator’s interior with the multifunctional Rack & Shelf™. Its wide design allows it to securely store not only standard wine bottles, but also larger, thicker bottles such as champagne. At the same time, its flat shape makes it extremely versatile, as it can also accommodate other items like pizzas or egg cartons, helping you keep the interior neatly organized and highly practical.
Smart performance and energy saving

The AI Inverter Compressor uses an advanced artificial intelligence algorithm to automatically adjust its power and speed, depending on your actual cooling needs and usage habits. This maintains a stable and efficient temperature with low noise levels and reduced energy consumption. The compressor’s high reliability is supported by a 20-year warranty on the spare part (after the 5th year), for absolute peace of mind for long-term use.
Specifications
| Model | RS80F64KEF/EF |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Color | Black |
| Installation type | Freestanding |
| Type | Side by Side |
| Align | Vertical |
| Climate Class | Subtropical |
| Energy Efficiency Class | E |
| Energy Consumption | 349 kWh |
| Freezer Capacity | 220 l |
| Fridge Capacity | 420 l |
| Noise Emission Class | C |
| Noise Emission | 36 db |
| Reversible Door Hinge | No |
| Inverter | Yes |
| NoFrost | Yes |
| Dispenser | Ice (Plumbing), Water (Plumbing) |
| Wi-Fi | Yes |
| Net Weight | 115 kg |
| Depth without the Door | 620 mm |
| Dimensions (LxWxH) | 726 × 912 × 1,784 mm |
| Guarantee | 5 years |
| Motor Guarantee | 20 years |













Reviews
There are no reviews yet.