Description

Samsung Neo QLED 85″ 8K Smart TV 85QN990F Mini Led AI TV
The QN990F TV has the highest resolution, the slimmest profile and the most impressive sound.
With 8K UHD resolution (7680 × 4320 pixels) , it is equipped with an intelligent NQ8 AI Gen3 processor which, combined with the powerful 8K AI Upscaling Pro, ensures true 8K resolution . In addition, Neo Quantum HDR 8K Pro , (Neo Quantum HDR 8K+ for the 65″ QN990F), allows you to enjoy rich dynamic range and vivid colors in stunningly bright 8K resolution . Motion Xcelerator 240Hz
technology achieves blur-free images. It has certified AMD FreeSync Premium Pro technology . With Q-Symphony, the TV and soundbar speakers will work simultaneously.
Compatibility with applications





Bixby voice assistant
With updated intelligence, Bixby on Samsung AI TV is the centerpiece of your AI home. It processes multiple commands (Greek not supported)* simultaneously and understands context. Enjoy conversations, easy searches, intuitive responses, and seamless control of compatible devices.
* Voice commands and Multi turn support in 10 languages (US/UK/IN(en)/DE/FR/IT/ES/BR/MX/KR). * Not all accents, dialects, and expressions are recognized. * Q8F and above models support wide-field microphones. Q7F and above models support TV remotes. U8000F model requires use of SmartThings mobile remote. Optimized* and redesigned sound according to your content and space .

Adaptive Sound Pro
Enjoy sound the way the creators intended, with clear voices and rich, balanced tones. The TV’s AI processor recognizes different sounds, such as dialogue and background music, and optimizes them according to their type and the acoustics of your room, before dramatically enhancing them with audio processing technology.
*Experience may vary depending on content and environment.

AI Mode
AI Mode offers a quick-access menu to adjust picture and sound settings, intelligently optimizing* your TV experience to your environment and the content you’re watching.
*Compared to Samsung TVs without AI mode .

NQ8 AI Gen3 Processor
Enjoy quality, with Samsung ‘s most upgraded AI processor to date. With 768 AI neural networks , the processor further enhances* picture and sound. Whatever content you watch, enjoy it with the amazing capabilities of an 8K TV . *Compared to Samsung TVs with NQ4 AI Gen2 processor. * Viewing experience may vary depending on content types and formats. * Upscaling does not apply to PC connection and Game Mode.

Neo Quantum HDR 8K Pro
Enjoy stunning 8K picture quality. Samsung ‘s technology accurately reproduces bright and dark tones on the screen, ensuring deep contrast and a full range of realistic colors.
* Quantum HDR brightness range is based on internal testing standards and is subject to change according to viewing conditions or specifications. * Samsung 8K TVs are already set to save energy. To use this feature, you may need to adjust the brightness in [menu/setting]. Higher brightness consumes more power. For QN990F 65 inches: Neo Quantum HDR 8K+ .

Motion Xcelerator 240 Hz
Experience ultra-smooth visuals at incredible speeds. Samsung’s Dynamic Refresh Technology delivers ultra-smooth motion and performance in VRR games at up to 4K 240 Hz .
* 4K 240 Hz is only available on connected PC games that support the corresponding specifications (PC graphics card required). Performance may vary.

Dolby Atmos
Feel the pulse of the action in every moment. Samsung ‘s upward-firing speakers are powered by Dolby Atmos technology , creating a multidimensional dome of sound that surrounds you in a truly immersive audio experience.
| Model | QE85QN990FTXXH |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Color | Black |
| Screen Size | 85″ |
| Display Technology | QLED LCD |
| Electronic Display Category | Television |
| Energy Efficiency Class SDR | G |
| Energy Consumption SDR | 169 kWh |
| Energy Efficiency Class HDR | G |
| Energy Consumption HDR | 450 kWh |
| Screen Size | 214.00 cm |
| Resolution | 8K UHD-2 |
| Refresh rate | 100 Hz |
| Release year | 2025 |
| Operating System | Tizen™ |
| Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Twin Tuner | Yes |
| HDMI Ports | 5 |
| HDMI ARC | 1 |
| Satellite Connection | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| VESA-Mount | 600 x 400 |
| Net Weight (TV + Stand) | 53.4 kg |
| Dimensions With Out Stand (LxWxH) | 13.3 × 1,877.4 × 1,067.1 mm |
| Dimensions With Stand (LxWxH) | 304.9 × 1,877.4 × 1,145.2 mm |
| Guarantee | 2 years |









Reviews
There are no reviews yet.