Description
Key reasons to choose the Kydos LED 24″ HD Ready K24NH22CD00T3V2:
- Screen type: LED for vivid colors and good contrast.
- HD Ready resolution (1366 x 768 pixels) for a sharp image.
- Ideal 24″ size for small spaces such as bedrooms or kitchens.
- Multiple HDMI and USB ports for connecting to other devices.
- Ideal viewing distance: Less than 2m.
Kydos LED TV 24″ HD Ready K24NH22CD00T3V2
With the Kydos K24NH22CD00T3V2 television you will enjoy perfect image quality with realistic and bright colors.
The 24-inch TV has HD Ready resolution (1366 x 768 pixels), 180cd/m2 brightness and 3000:1 contrast . You will enjoy cinematic viewing, and an incredible level of color and detail.
Additionally, through the 3x HDMI and 2x USB ports , you can connect your devices, giving you the freedom to enjoy the content you want, the way you want, in high quality.

Technical Specifications
DiagonalIn this category, 24-inch TVs with HD Ready resolution should be placed at least 1.5 meters from the user, to enjoy perfect image and sound without getting tired!
TypeLED TVs offer accurate color reproduction and superior contrast, which is due to their technology, as they integrate tiny LEDs into the panel for display. Also, the main advantages of LED TVs include their impressive design, with a thickness that can reach only 6 centimeters, as well as their incomparable sharpness at a viewing angle!
AnalysisTelevisions that have a resolution greater than or equal to 1366 x 768 pixels are those that are characterized as HD. These levels of resolution are capable of offering you excellent image quality, especially on televisions larger than 32 inches!
FrequencyIt indicates the scanning frequency, that is, the number of images that pass through the screen in a certain period of time. The general rule is that the higher this number, the smoother the image appears, without “blurring”.
HD Ready
Resolution is everything on a TV, as no matter how impressive the colors or loud the sound, the clarity of the picture is what matters most on a TV. With HD resolution, you’re ready to enjoy clear images and high definition, and enjoy all of today’s digital entertainment, such as movies and games, in pure HD resolution !


Multimedia experience
Movies, photos and music
Thanks to the 3 HDMI inputs , the Kydos TV will transform your living room into an entertainment center. The HDMI connection provides fast transfer of high-definition digital data from various devices directly to the TV! Turn your TV into a cinema in a few seconds! Thanks to the built-in USB ports, you can simply and quickly connect your external hard drive or USB Stick and enjoy, without complicated settings, the movie and videos you want!
Watch movies from USB!
You can simply connect your USB memory or hard drive to your TV and instantly enjoy movies, photos or music. So, travel to a wide variety of content from the comfort of your living room and your TV screen.
| Screen size | 24″ |
| Screen technology | LED |
| Screen resolution | HD Ready |
| Refresh rate | 60Hz |
| Image enhancement | 180cd/m2, Contrast: 3000:1 |
| Resolution (pixels) | 1366 x 768 |
| Sound system | 2 SPEAKERS X 3W |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet | No |
| Additional functions | Hotel Mode |
| Television receivers | DVB_T/T2/C/S/S2 |
| PVR | No |
| HDMI ports | 3 |
| USB ports | 2 |
| Other connections | Optical no, Scart no, Jack no |
| Hotel Menu | No |
| Includes | Monitor, stand, power cord, Remote Control |
| Energy class | E |
| Dimensions with stand (H x W x D) | 32.80 x 55.10 x 7.00 cm |
| Supplier guarantee | 2 years |





