Description
LG Smart TV

A new level of HD
LG Full HD TVs deliver images with richer colors, displaying your favorite content more vividly and naturally.

Improved viewing experience
The α5 Gen5 AI processor enhances the capabilities of LG Full HD TV to give you an immersive experience.
ThinQ AI-Much smarter than you think
From voice control to personalized content, ThinQ AI makes LG’s Full HD TV an even smarter experience.

Much smarter than you think
Easy control with just your voice. Smart voice control via Apple AirPlay and other services makes operating your LG FHD TV easier and faster than ever.
My profile
Enjoy convenience by connecting your own account and watching recommended content just for you.
Sports notifications
With Sports Alerts, you don’t have to worry about missing your favorite matches anymore! Get notifications before the most important matches.

HDR10 Pro
With HDR10 Pro, the brightness level is adjusted to enhance the colors and clarity in every image. Be captivated by the realism that your content exudes.

Cloud Gaming
Get expanded access to your favorite games with Cloud Gaming compatibility via Google Stadia and GEFORCE Now.

Greener, better
LG’s Full HD TV packaging has been redesigned, using monochrome printing and a recyclable box.
| Model | 32LQ630B6LA |
|---|---|
| Manufacturer | LG |
| Color | Black |
| Screen Size | 32″ |
| Display Technology | LED LCD |
| Electronic Display Category | Television |
| Energy Efficiency Class SDR | E |
| Energy Consumption SDR | 26 kWh |
| Energy Efficiency Class HDR | G |
| Energy Consumption HDR | 37 kWh |
| Screen Size | 80.00 cm |
| Resolution | FHD |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Release year | 2022 |
| Operating System | webOS |
| Curved | No |
| Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-S |
| Twin Tuner | No |
| HDMI Ports | 2 |
| HDMI ARC | 1 |
| Satellite Connection | Yes |
| USB Ports | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| VESA-Mount | 200 x 200 |
| Net Weight (TV + Stand) | 4.7 kg |
| Dimensions With Out Stand (LxWxH) | 82.9 × 736 × 437 mm |
| Dimensions With Stand (LxWxH) | 180 × 736 × 464 mm |
| Guarantee | 2 years |






