Description
The top-of-the-line Neo QLED TV from the QN990F Series with minimalist Infinity Air Design, almost invisible Infinity Screen and 8K resolution for amazing colors and striking contrast that will transform your entertainment! Features Samsung’s powerful NQ8 AI Gen3 Processor processor, Quantum Mini LED Pro that precisely controls the new Quantum Mini LEDs for stunning detail in dark and light scenes, Ultimate 8K Dimming Pro lighting, Dolby Atmos and Object Tracking Sound Pro for three-dimensional sound, Neo Quantum HDR 8K Pro for rich, accurate color and deeper contrast, and 100% color volume with Quantum Dot. In addition, they have gaming features such as Motion Xcelerator 240Hz and FreeSync Premium Pro™ technology, as well as 6.2.4 (90W) speakers.
Clear view, reduced reflections

Anti-Glare technology refers to a special anti-glare screen coating technology that reduces light reflections (sun, lamps, etc.) on the TV, offering better visibility and viewing comfort in bright environments, while maintaining color accuracy without “fading” the image, which happens in cheaper anti-glare filters.
Wireless connectivity

The Wireless One Connect Box is a wireless external connection hub that offers an aesthetically clean installation thanks to greater flexibility in the placement of AV devices, as it brings together all inputs/outputs (HDMI, USB, Ethernet, etc.) in one device that allows you to wirelessly transmit video and audio without cables to the TV up to a distance of 10 meters, via Wi-Fi 7 technology.
Motion Xcelerator 240Hz

Motion Xcelerator 240Hz delivers stunning motion performance, producing crisp graphics at blazingly fast speeds. With motion settings at 4K 240Hz, you can play with precision and reduced reaction time.
Mini LED technology

Experience our most advanced Quantum Mini LED Pro, precisely controlled by Quantum Matrix Technology Pro. The Quantum Mini LED Pro in Neo QLED TVs is just 1/50th the size of conventional LEDs. This enables stunning detail in both deep blacks and pure whites, with up to 1.5 more light zones than Quantum Matrix Technology Plus.
Our most upgraded AI 8K processor

Samsung’s most advanced AI 8K processor creates our most powerful 8K viewing experience. 8K AI Upscaling Pro technology enhanced with 512 AI neural networks converts content up to 8K resolution. The NQ8 AI Gen3 processor upgrades the image and sound to give you an 8K viewing experience, whether you’re playing your favorite video games or watching live sports broadcasts.
Infinity Air Design

Enjoy your viewing experience to the fullest with the Infinity Air stand and the ultra-slim Infinity screen. Enjoy a screen that seems to float in the air. Black corners have been reduced to a minimum and the amazingly thin profile removes distractions for a more immersive viewing experience.
8K AI Upscaling Pro

8K AI upscaling technology with 512 AI neural networks converts content up to 8K resolution. The NQ8 AI Gen3 processor brings sharp and smooth picture quality to any Samsung TV.
Smart color enhancement

Color Booster Pro on new Samsung TVs that support VisionAI is an artificial intelligence (AI) feature designed to dynamically enhance the color performance of each scene in real time, resulting in a more vivid, rich and highly dynamic image as it gives greater brightness to highlights and clearer depiction of details, without the need for manual color or scale adjustment.
True 8K Resolution

If you thought 4K Ultra HD was sharp, Samsung Neo QLED 8K TV gives you an incredible four times more detail. Get closer with enhanced colours, textures and skin tones that make every seat the best in the house. Welcome to truly jaw-dropping TV.
AI Motion Enhancer Pro

The NQ8 AI Gen3 processor leverages AI to smooth the movement of objects and text. The result; It takes watching Live matches to another level.
Neo Quantum HDR 8K Pro

Enjoy your viewing experience with stunning colors and accurate contrast, all thanks to Neo Quantum HDR 8K Pro technology.
Auto HDR Remastering

Enjoy HDR-like picture quality, even with SDR content. Using AI, your TV learns the difference between SDR and HDR content and transforms it into vibrant HDR-like visuals. Experience brighter highlights, more vibrant colours and clearer details.
Real Depth Enhancer Pro

Real Depth Enhancer mirrors the way human eyes process depth by increasing foreground contrast. Enjoy realistic images with depth as the human eye would perceive it.
AI Auto Game Mode

Get the edge over your competition. AI Auto Game Mode recognises the genre of game you are playing, and automatically adjusts the settings. RPG? Witness incredible graphics. Racing? Experience ultra-smooth motion. So all you need to do is turn on your game and play.
Super Ultrawide GameView & Game Bar

Maximise your experience with the ultimate gaming TV set-up that lets you change between 21:9 and 32:9 screen ratios. A wider screen means more detail, more depth and, of course, more fun. Plus, Game Bar lets you quickly monitor and adjust critical aspects of your gameplay—whether that’s switching aspect ratios, checking input lag or connecting a headset.
Super Surround Sound powered by Dolby Atmos

Best-in-class surround sound takes your audio experience to a whole new level of immersion. Packed with six multi-directional speakers and, for the first time, supports Dolby Atmos technology – bringing you the ultimate, cinematic surround sound experience. Paired with Object Tracking Sound, no matter what you watch, you’ll get thrilling 3D audio that moves with the action on-screen.
Q-Symphony

Ramp up the surround sound with the combined power of your Samsung TV and soundbar. Like a symphony orchestra, this simple system works in perfect harmony by synchronising TV speakers and soundbar together to play sound simultaneously from both devices. All without any complicated set-up.
Object Tracking Sound PLUS
With 8 dedicated speakers built into the four sides of the TV, you’ll track every terrifying gasp or hear the roar from the crowd travelling across the pitch. Whatever you’re watching, Object Tracking Sound+ brings you cinematic surround sound that places you right in the heart of the action, for a totally immersive experience.
Active Voice Amplifier Pro

AI-enhanced audio enhancement technology delivers crystal-clear dialogue by analyzing ambient sounds, voice clarity and background noise to isolate voices from other sounds. Enjoy an amazing audio experience with clear dialogue, even in noisy environments.
Enjoy hours of entertainment with Samsung Vision AI

Samsung Vision AI is the new artificial intelligence platform of Samsung TVs that turns the TV into a “smart partner” as it offers you resolution, color, HDR & sound enhancement using neural networks, while providing you with smart functions such as on-screen face/object recognition, automatic subtitle translation in real time, creation of custom backgrounds and the ability to control it via gestures from GalaxyWatch. In addition, the TV can now function as a smart home control center as it detects noises from pets or children, shows statistics and notifications via the SmartThings app or directly on the screen.
Specifications
| Model | QE75QN990FTXXH |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Color | Black |
| Screen Size | 75″ |
| Display Technology | QLED LCD |
| Electronic Display Category | Television |
| Energy Efficiency Class SDR | G |
| Energy Consumption SDR | 141 kWh |
| Energy Efficiency Class HDR | G |
| Energy Consumption HDR | 405 kWh |
| Screen Size | 189.00 cm |
| Resolution | 8K UHD-2 |
| Refresh rate | 100 Hz |
| Release year | 2025 |
| Operating System | Tizen™ |
| Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Twin Tuner | Yes |
| HDMI Ports | 5 |
| HDMI ARC | 1 |
| Satellite Connection | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| VESA-Mount | 400 x 300 |
| Net Weight (TV + Stand) | 40.4 kg |
| Dimensions With Out Stand (LxWxH) | 13.1 × 1,655.2 × 940.8 mm |
| Dimensions With Stand (LxWxH) | 283.8 × 1,655.2 × 1,018.5 mm |
| Guarantee | 2 years |








Reviews
There are no reviews yet.