Description
Enjoy an advanced 4K experience, in any condition, with the QN90D series and the Neo QLED display Samsung creates the most enhanced 4K viewing experience you’ve seen to date! Features NQ4 AI Gen2 processor, Quantum Matrix technology for vivid colors, multidimensional sound 4.2.2CH 60W (43” – 2CH 20W, 50” – 2.2CH 40W) via Dolby Atmos speakers, Anti-Reflection to avoid reflections on the screen, as well as the new Quantum Mini LEDs, which are 1/40 the size of conventional LEDs, providing detailed lighting control. In addition, Motion Xcelerator 144Hz & AI Auto Game Mode technologies and FreeSync Premium Pro™ support enable HDR gaming without the slightest lag.
Ultra Wide Viewing Angle with Anti Reflection

Day or night, enjoy the full picture no matter where you sit. Samsung’s advanced panel technology reduces glare and enhances colour, so you can enjoy your viewing from any angle, any time. So whether you’re on the edge of your seat or stretched out on a corner sofa, you’ll get the full picture – without distractions.
Motion Xcelerator 144Hz

Unrivalled 4K 144Hz gaming TV refresh rates eliminate lag with ultra-smooth action – all in exquisite detail, on the big screen. The TV and HDMI 2.1 work in synergy with next-gen consoles to deliver ultra-low input lag and ultra-responsive gameplay. It cuts out the blur between fast-paced images, so you’ll experience ultra-smooth, lightning quick, immersive gaming.
Quantum Matrix Technology

This game-changing technology works with intense precision to control Samsung’s ultra-fine, super-sharp Quantum Mini LEDs. It works in tandem with the brilliant AI-powered processor to deliver epic contrast – for our sharpest 4K viewing yet. With clear-cut lights and incredible blacks – the picture is so intense, it’ll take your breath away.
Our most intelligent 4K processor

Think of the processor as the brain of the TV, and this is our most intelligent 4K processor. Using AI and 20 AI neural networks, it elevates content to near 4K quality. From streaming to gaming, it optimises both picture and sound, enhancing brightness, contrast, motion, sound and resolution – for a truly exceptional 4K experience.
Watch in glorious 4K, even if it wasn’t filmed that way

From news to classics, our most powerful 4K processor elevates all content to breathtaking 4K Ultra HD, regardless of the source. With AI and 20 neural networks, our TV intelligently analyses images and restores detail for a stunning visual experience.
Upgrade your entertainment with Samsung Tizen OS

Dive into a huge collection of 4K films, TV shows, and all your catch-up TV apps – including Netflix, Disney+, Apple TV and NOW apps – all in one place. Not sure what to watch? Our easy-to-use and customisable Smart Hub platform gives you personalised recommendations.
Witness exceptional details with bright colours and bold contrast

Discover the true beauty of every scene – just as the creators intended. Neo Quantum HDR brings rich blacks, bright lights and deep contrast, so every image is displayed in true-to-life quality.
Reveal hidden details in dark scenes

By recognizing bright daylight or ambient lighting, the NQ AI Processor adjusts the visibility of dark scenes accordingly. Enjoy vivid HDR images with enhanced brightness and color settings for a rich, immersive viewing experience.
Real Depth Enhancer

Real Depth Enhancer mirrors the way human eyes process depth by increasing foreground contrast. So when you’re watching a nature documentary, it enhances an elephant’s wrinkles while leaving the background as is.
Auto HDR Remastering

Enjoy HDR-like picture quality, even with SDR content. Using AI, your TV learns the difference between SDR and HDR content and transforms it into vibrant HDR-like visuals. Experience brighter highlights, more vibrant colours and clearer details.
PANTONE Validated

PANTONE certification certifies the accurate display of 2,030 PANTONE colors and 110 new skin tones. So you can enjoy accurate, realistic viewing experience.
Expert Calibration

Enjoy accurate color reproduction. Thanks to calibration by our experts, colors adjust to even subtle changes in hues.
AI Auto Game Mode

Get the edge over your competition. AI Auto Game Mode recognises the genre of game you are playing, and automatically adjusts the settings. RPG? Witness incredible graphics. Racing? Experience ultra-smooth motion. So all you need to do is turn on your game and play.
FreeSync Premium Pro

Get ready to perform at your peak. Engineered for the most immersive and responsive experience, QLED makes super smooth, ultra crisp HDR gaming on a big screen a reality. And say goodbye to screen tearing and stuttering with AMD FreeSync Premium Pro.
Super Ultrawide GameView & Game Bar

Maximise your experience with the ultimate gaming TV set-up that lets you change between 21:9 and 32:9 screen ratios. A wider screen means more detail, more depth and, of course, more fun. Plus, Game Bar lets you quickly monitor and adjust critical aspects of your gameplay—whether that’s switching aspect ratios, checking input lag or connecting a headset.
Surround Sound powered by Dolby Atmos

Best-in-class surround sound takes your audio experience to a whole new level of immersion. Packed with four multi-directional speakers and, for the first time, supports Dolby Atmos technology – bringing you the ultimate, cinematic surround sound experience. Paired with Object Tracking Sound, no matter what you watch, you’ll get thrilling 3D audio that moves with the action on-screen.
Object Tracking Sound+
Take your audio experience to another level with thrilling 3D sound that moves with the action on-screen. With 8 dedicated TV speakers arranged throughout the screen, you’ll experience dynamic surround sound that truly tracks the action.* From high-speed car chases to waves crashing on the beach – you’ll feel like you’re there in the thick of it all.
Q-Symphony

Ramp up the surround sound with the combined power of your Samsung TV and soundbar. Like a symphony orchestra, this simple system works in perfect harmony by synchronising TV speakers and soundbar together to play sound simultaneously from both devices. All without any complicated set-up.
Active Voice Amplifier Pro

AI-enhanced audio enhancement technology delivers crystal-clear dialogue by analyzing ambient sounds, voice clarity and background noise to isolate voices from other sounds. Enjoy an amazing audio experience with clear dialogue, even in noisy environments.
Multi View

Multi-tasking has never been so easy. Multi View lets you split the TV screen, and watch what’s on TV and on your smartphone — without having to look away. Simply cast your phone to your TV, split the big screen, and do more. Handy if you want to keep an eye on the football score whilst watching a movie.
Specifications
| Model | QE75QN90FATXXH |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Color | Black |
| Screen Size | 75″ |
| Display Technology | QLED LCD |
| Electronic Display Category | Television |
| Energy Efficiency Class SDR | E |
| Energy Consumption SDR | 102 kWh |
| Energy Efficiency Class HDR | G |
| Energy Consumption HDR | 248 kWh |
| Screen Size | 189.00 cm |
| Resolution | 4K UHD |
| Refresh rate | 100 Hz |
| Release year | 2024 |
| Operating System | Tizen™ |
| Curved | No |
| Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Twin Tuner | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI ARC | 1 |
| Satellite Connection | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| VESA-Mount | 400 x 400 |
| Net Weight (TV + Stand) | 39.7 kg |
| Dimensions With Out Stand (LxWxH) | 27.7 × 1,670 × 957.4 mm |
| Dimensions With Stand (LxWxH) | 301.2 × 1,670 × 1,017.2 mm |
| Guarantee | 2 years |








Reviews
There are no reviews yet.