Description
Reach a new level with your new TV that delivers an image with richer colors, depicting your favorite content more vividly and naturally in Full HD (1920 x 1080 pixels) resolution. Features Virtual Surround Plus and Dolby Audio sound technologies and α5 Gen 6 AI processor, which improves the capabilities of your TV, to offer you an immersive experience.
Full HD

A full HD screen delivers more accurate images in stunning resolution and vivid colour.
α5 ΑΙ 4K Gen6

The new updated 6th generation a5 AI 4K Gen6 processor improves the capabilities of LG UHD TV, to offer you an immersive viewing experience. The processor removes video noise and creates more vivid color and contrast, while low-resolution images are upscaled and reproduced with quality approaching 4K Ultra High Definition. In addition, artificial intelligence (AI) brightness control ensures the perfect brightness level for any environment by adjusting the brightness from the ambient lighting.
HDR 10 Pro

LG’s own dynamic range technology, HDR 10 Pro, adjusts brightness to enhance colour, reveal every tiny detail, and bring lifelike clarity to every image — it also intensifies regular HDR content. Now all your favourite movies and shows will be more vivid and vibrant from beginning to end.
webOS 23 New Home

With webOS 23 New Home you can tailor your favorite content to your preferred viewing mode, get personalized movie recommendations, an overview of your team’s upcoming matches and your own notifications, all in one place just for you . Plus, you can create custom cards for your favorite apps and services and arrange them in any layout you want, or get recommendations for new things to watch based on your voice search history.
WOW Interface

Access the WOW Interface on LG TV for simple soundbar control such as functions, profiles and useful features (soundbar sold separately and Soundbar Mode Control may vary by model, use of LG TV remote control is limited to certain functions only, required network connection for updates).
Game Optimizer

Manage all your settings in one place with modes optimised for various game genres: FPS, RPG, and RTS. Control contrast with black & white stabilisation for better visibility.
Specifications
| Model | 32LR60006LA |
|---|---|
| Manufacturer | LG |
| Color | Black |
| Screen Size | 32″ |
| Display Technology | LED LCD |
| Electronic Display Category | Television |
| Energy Efficiency Class SDR | F |
| Energy Consumption SDR | 27 kWh |
| Energy Efficiency Class HDR | G |
| Energy Consumption HDR | 40 kWh |
| Screen Size | 80.00 cm |
| Resolution | FHD |
| Refresh rate | 50 Hz |
| Release year | 2025 |
| Operating System | webOS |
| Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Twin Tuner | No |
| HDMI Ports | 2 |
| HDMI ARC | 1 |
| Satellite Connection | Yes |
| USB Ports | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| VESA-Mount | 100 x 100 |
| Net Weight (TV + Stand) | 4.3 kg |
| Dimensions With Out Stand (LxWxH) | 90 × 720 × 435 mm |
| Dimensions With Stand (LxWxH) | 178 × 720 × 478 mm |
| Guarantee | 2 years |







Reviews
There are no reviews yet.