Description
Matestar Platinum professional hair dryer, combining performance, design and smart technology for perfect hair care. Its innovative slim design fits well in the hand and is perfectly balanced, while weighing only 585 g, it makes styling even easier. It features a powerful BLDC motor for longer life, smart temperature control (NTC) using an air temperature sensor, ionization function for better hair care and smart memory technology.
Lightweight and powerful

At the heart of this dryer is a powerful digital BLDC motor , which guarantees optimal performance and long life. Its lightweight and powerful motor reaches an impressive 110,000 revolutions per minute, which allows you to dry your hair quickly and efficiently. With a maximum power of 1900 W, Matestar PLM-904 hair dryer will become your invaluable assistant in every styling.
Intelligent temperature control

With intelligent temperature control (NTC) using an air temperature sensor , your hair will be treated safely (without burning). This technology automatically adapts the drying temperature to the needs of your hair, ensuring its protection and healthy appearance.
Shiny hair without frizz

For even more perfect care, the dryer is equipped with an ionization function that reduces static electricity and ensures smooth and shiny hair without unwanted frizz. Your hair will be charming and healthy.
Smart memory technology

The smart memory system remembers your temperature and speed settings so you can always go back to your favorite settings. The dryer offers 3 different temperature settings and 3 speeds so you can choose the most suitable combination for your hair, while if you want to fix your style or add shine to your hair, simply activate the cold air mode.
Flexibility

The equipment includes a diffuser for more hair volume and 2 airflow deflectors with a width of 5 and 9 mm, that allows you to create different hairstyles and experiment with hair styling. All attachments are easy to attach and remove thanks to the magnetic attachment. In addition, the 3 m long power cord allows for easy movement without restrictions, while the LED light indicators give you clear feedback on the operation of the dryer.
| Model | PLM-904BK |
|---|---|
| Manufacturer | MateStar |
| Color | Black |
| Cable Length | 3 m |
| Power | 1900 W |
| Ionization | Yes |
| Number of speeds | 3 |
| Number of temperatures | 3 |
| Cold air function | Yes |
| LED light indication | Yes |
| Overheating protection | Yes |
| Accessories | Diffuser, 2 concentrators – narrower 5 mm and wider 9 mm, Canvas bag |
| Net Weight | 0.39 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 46 × 192 × 180 mm |
| Guarantee | 3 years |






Reviews
There are no reviews yet.