Description
Matestar MAT-2001GL convector heater in Glass White finish, with maximum power of 2000W and 2 temperature settings 1000 & 2000W. Features adjustable thermostat to maintain the desired temperature with large range and direct heat output in space that quickly creates a pleasant and warm environment, while the protection system against overheating and overturning the convector provides you with the required safety.
Specifications
| Model | MAT-2001GL |
|---|---|
| Manufacturer | MateStar |
| Color | Glass White |
| Power | 2000 W |
| Coverage | 18-22 m2 |
| Power Levels | 2 |
| Remote Control | No |
| Wheels | No |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 4 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 200 × 770 × 390 mm |
| Guarantee | 2 years |







Reviews
There are no reviews yet.