Description
The Izzy Digital Air Fryer & Pizza Oven 2in1 IZ-8264 combines two appliances in one, delivering healthy air frying and authentic pizza baking at high temperatures. With digital control, multiple programs and even heat circulation, it ensures crispy results with less oil and perfectly baked food every time. A modern 2-in-1 solution that brings convenience, performance and professional results to your kitchen.
Authentic experience, professional result

The Pizza Oven function creates the ideal baking conditions for fresh or frozen pizza, utilizing high temperatures and uniform distribution of hot air. It ensures a crispy base and perfectly cooked filling, offering an authentic result at home, easily and quickly.
Smart programs, total control

The digital touch screen features 8 pre-selected programs for potatoes, steak, chicken, fish, shrimp, bacon, cake and dehydrating, offering excellent results with just one selection. The adjustable thermostat 80–230°C and time control up to 60 minutes ensure precision and flexibility, while special functions for fresh and frozen pizza take the baking experience to the next level.
Comfort without restrictions

The MEGA 35 × 35 cm cooking surface combined with the large basket offers ample space for large quantities of food. Ideal for up to 20 burgers, a whole pizza, pies, potatoes, vegetables and more, it allows for even cooking and flexibility, easily meeting the needs of everyday or family cooking with comfort and efficiency.
Easy cleaning, ultimate comfort

The removable frying tray and detachable parts of the device ensure quick and easy cleaning after each use. Dishwasher safe, they offer practicality and hygiene, so you can enjoy cooking without unnecessary effort.
Healthy cooking

Quick and tasty meals using 95% less oil and fat than deep frying and create healthy versions of your favorite foods, now with Izzy AirFryer you can achieve perfectly crisp fried texture and flavour, without the fat! With little to no preheating time, whip up dinner in half the time of a conventional oven without heating up the whole kitchen, while the intuitive touch menu with temperature setting up to 200°C and cooking time up to 1 hour makes it easy to use.
On the box

Specifications
| Model | 224726 |
|---|---|
| Manufacturer | Izzy |
| Color | Black |
| Type | Air |
| Power | 2200 W |
| Capacity | 7 l |
| Preset Programs | 8 |
| Display | Yes |
| Temperature Range | 80-230 °C |
| XL dimensions | 35x35cm |
| Timer | 60 minutes |
| Detachable parts, suitable for dishwasher | Yes |
| Recipe book | Yes |
| Guarantee | 2 years |






Reviews
There are no reviews yet.