Description
Matestar MAT-35H automatic citrus press in a high-quality stainless steel housing is the ideal juicer to prepare juice of all types of citrus without any effort. Features a stainless steel filter & a filter with adjustable pulp regulator, choose the one that best suits your tastes and get your juice directly into the glass thanks to the continuous pouring. In addition, features Anti-Drip system and all no mechanical parts are BPA Free ensuring maximum hygiene and are dishwasher safe.
Easy and convenient

Squeezing couldn’t be any easier and faster, just plug in the power cable, press the citrus fruit of your choice onto the pressure cone and off you go. The press is automatically activated when you apply pressure. You don’t have to operate any other button. In addition, the stainless filter guarantees durability and ensures maximum hygiene, while with a power of 130W, it has exactly the power needed to remove even the last drop of juice from your oranges.
Specifications
| Model | MAT-35H |
|---|---|
| Manufacturer | MateStar |
| Color | Inox |
| Power | 130 W |
| Capacity | 0.35 l |
| Net Weight | 2.7 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 225 × 225 × 325 mm |
| Guarantee | 2 years |






Reviews
There are no reviews yet.