Description
Cleaning the house becomes a breeze with the XForce Flex rechargeable vacuum cleaner, thanks to Aqua technology for mopping and sweeping at the same time. With a high and continuous power of up to 100 Air Watts for maximum efficiency over time and an extremely light weight — only 1.1 kg when the rechargeable vacuum cleaner is used as a hand stick — the XForce Flex 9.60 offers the perfect combination of performance and comfort. Discover a unique sweeping experience made even better thanks to Rowenta’s trademark technologies.
Vacuuming and mopping at the same time

Enjoy optimized and flawless results with the X-Force Flex 9.60 2-in-1 Aqua technology with mopping and vacuuming function. It is now 30% more compact and 10% lighter than its predecessor models for effortless cleaning.
High performance

High continuous suction power of up to 100 Air Watts for maximum efficiency over time and a long-lasting battery of up to 45 minutes for deep cleaning. In addition, it has automatic adjustment of the absorption power depending on the type of floor for optimal cleaning results every time.
Lightweight design

The Rowenta RH2039 is an elegant and slim rechargeable vacuum cleaner, weighing only 1.1Kg when used as a handheld vacuum cleaner, for extremely relaxing cleaning and absolute comfort in your everyday life.
Flex

Discover a new, incredibly easy way to sweep, thanks to the smart design, which includes a flexible hose to sweep everywhere without bending down and Power LED lighting to spot dust in poorly lit areas.
Efficiency

The smart control screen displays the remaining autonomy time and alerts for cleaning the filter, while allowing you to adjust the power according to your needs, with 3 different levels and a Boost button.
Hygiene

Discover hygienic and deep cleaning with durable air/dust separation technology and the filtering of 99.9% of tiny dust particles, allergens and dust mites.
Specifications
| Model | RH20C0 |
|---|---|
| Manufacturer | Rowenta |
| Color | Blue |
| Power | 18.00 V |
| Capacity | 400 ml |
| Suction Power | 100 pa |
| Power Levels | 3 |
| Display | Yes |
| Ideal for Pets | No |
| Noise Emission | 83 db |
| Charging Time | 4 h |
| Autonomy | 45 min |
| Net Weight | 2.5 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 248 × 234 × 1,120 mm |
| Guarantee | 2 years |





