Description
Matestar Platinum PLM645EP kettle specially designed for design lovers and tea savourers with Temperature control and KeepWarm function. Features 360° base for left and right handed users, Boil-dry protection & auto shut off when water boils, hidden stainless steel 2200W heating element, removable stainless steel limescale filter and easy cable storage.
Specifications
| Model | PLM645EP |
|---|---|
| Manufacturer | MateStar |
| Color | Inox |
| Power | 2200 W |
| Capacity | 1.7 l |
| Keep Warm | Yes |
| Tea Infuser | No |
| Temperature Control | Yes |
| Net Weight | 1 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 495 × 395 × 475 mm |
| Guarantee | 3 years |






Reviews
There are no reviews yet.