Description
With the BES875UK the Barista Express™ Espresso Machine from Sage, you create specialty coffee at home from beans to espresso in less than a minute. The Barista Express allows you to grind the beans right before extraction for rich flavor and precise temperature control ensures optimal espresso extraction. You make coffee like a barista with manual milk texture with micro foam for authentic results in a minimum of time.


Grind dose control
The built-in grinder grinds on demand to deliver the right amount of freshly ground coffee directly to the shutter for maximum and best espresso flavor with any roasted coffee bean.
Precision espresso extraction
Digital temperature control (PID) delivers water at just the right temperature, ensuring optimal espresso extraction.


Texture of micro-milk foam
The steam nozzle performs to the level that allows you to have micro-foam milk on hand that enhances the flavor and allows for the creation of latte art.
Rotary switch for grind size
Simple and intuitive, giving you control over grind size, no matter what type of grain you’re grinding.


Hands-free operation
The innovative grinding base allows any Barista to grind the coffee bean directly inside the espresso shutter
The Barista Express™ | Set up your machine to make barista-quality coffee
| Model | BES875UK |
|---|---|
| Manufacturer | Sage |
| Color | Inox |
| Power | 1850 W |
| Pressure | 15.00 bar |
| Tank Capacity | 2 l |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 12.5 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 351 × 318 × 404 mm |
| Guarantee | 2 years |







Reviews
There are no reviews yet.