Description
What you must know!
The SES881BSS4GUK1 the Barista Touch™ Espresso coffee machine by Sage features an intuitive interface that displays all the information you need to create third-wave specialty coffee at home. The built-in grinder delivers the right amount of ground coffee to order, for a rich full flavor. With a ThermoJet heating system, 3-second heating time and precise espresso extraction, it turns coffee bean into cup of coffee faster than ever.


Experience third wave specialty coffee at home, made possible by the 4 keys formula
The espresso machines are designed to use the right dose of freshly ground beans, ensure precise temperature control, optimal water pressure and create true microfoam milk essential for latte art. You’re only a touch away from getting the 4 keys formula used by professional cafe machines.
ThermoJet® heating system
Innovative ThermoJet® heating system achieves the optimum extraction temperature in 3 seconds. Ready to make your best coffee without the wait. Uses up to 32% less energy annually compared to a Thermoblock heating system.
*Disclaimer: Based on internal benchmark testing as of November 2022.


Auto grind & dose with integrated hardened precision conical burr grinder with 30 grind settings
With a single touch, the integrated hardened precision conical burr grinder with dose control delivers the right amount of coffee on demand, for maximum flavor.
Baratza European Precision Burrs with 30 grind settings
With a single touch, the integrated hardened steel precision conical burr grinder with dose control delivers the right amount of coffee on demand, for maximum flavor.


Low pressure pre-infusion followed by 9 bar extraction
An opulent, creamy and caramel coloured espresso starts with low pressure pre-infusions, followed by a high pressure (9 bar) extraction process delivered via our 15 bar Italian pump.
Easy to use touchscreen
Make your favorite coffee at the touch of your fingertips. You can easily adjust the coffee strength, milk texture and temperature to suit your taste. Create and save up to 8 personalized coffees.

The Barista Touch™ | Everything you need to know about your espresso machine
| Sage SES881BSS4GUK1 Barista Touch™ Impress Espresso Machine | |
|---|---|
| Model Number | SES881BSS4GUK1 |
| Finish | Brushed Stainless Steel |
| Dimensions (WxDxH) | 36 x 34 x 41.5 cm |
| Weight | 12.3 kg |
| Power | 1700 Watts |
| Voltage | 220-240V |
| Heating System | ThermoJet® |
| Grind Settings | 30 Precision Settings |
| Bean Hopper Capacity | 340 g |
| Water Tank Capacity | 2 liters |
| Pre-Programmed Drinks | Espresso, Cappuccino, Latte Macchiato, Mocha, Hot Milk |
| Included Accessories | 54mm Stainless Steel Portafilter, 480ml Stainless Steel Milk Jug, Single and Dual Wall Filter Baskets, Water Filter Holder with Filter, Water Hardness Test Strip, The Razor™ Precision Dose Trimming Tool, Cleaning Tablets, Steam Wand Cleaning Tool, Cleaning Disc, Cleaning Brush, Descale Powder |







Reviews
There are no reviews yet.