Description
Aeg TO64IM00XB induction hob from Series 6000 with OptiFit Frame™ Inox frame, 60cm width. Features 4 HighSpeed cooking zones including two Multibridge Zones, Direktouch control with 14 power levels, OptiHeat Control with residual heat indicator levels for each zone, PowerBoost function, Öko Timer with shutdown function for all zones, automatic safety shut-off and safety lock for children.
Bridge Function

Create several large surfaces to cook on with the Multiple Bridge Function in the AEG induction hob. Two zones can be paired at the touch of a button, providing a single bridge for cooking. By automatically aligning to share both temperature and time settings, it’s optimised for using large pots and pans at once.
MaxiSense®

The MaxiSense® induction hob has self-sizing cooking zones. That means each zone detects the sizes and shapes of the pans you’re using, however large or small, and sends immediate heat to fit their bases exactly. So you have complete control, and the hob responds just the way you need it to.
Direct access and precise settings

With the Individual Touch Controls user interface, you can control each zone individually. Simply place your pot or pan on the hob and control the heat zone using the plus or minus buttons. In addition, the built-in hob timer can be set for up to one hour and will automatically switch off the hob when the time is up. For delicious and precise results without the hassle.
PowerBoost

No more waiting around for pots to boil. The PowerBoost button gives you an instant burst of heat that boils water in under 90 seconds* – that’s even faster than an electric kettle. It’s perfect for tasks like boiling potatoes, and other quick-cooking jobs too, like searing meat.
Öko Timer

The Öko timer allows you to use energy more efficiently by making use of the residual heat of the hob during the last minutes of the cooking process.
OptiHeat Control

For each heating zone, the OptiHeat Control function detects the level of residual heat, so you can make the most of the remaining heat and optimize energy use.
OptiFit Frame™

The new XL OptiFit Frame™, with an excellent sense of quality and minimal design, covers a wider range of built-in openings.
Specifications
| Model | TO64IM00XB |
|---|---|
| Manufacturer | Aeg |
| Width | 60cm |
| Color | Inox |
| Type | Induction |
| Cooking Zones | 4 |
| Flexible Cooking Zones | Yes |
| Total Power | 7200 kWh |
| Display | Touch |
| Wi-Fi | No |
| Cable Length | 1.5 m |
| Net Weight | 11.5 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 516 × 576 × 49 mm |
| Guarantee | 5 years |











Reviews
There are no reviews yet.