Description
Midea MCIF-7222 induction hob with frameless design, 60cm width. Features 4 cooking zones Booster function, Bridge function that can merge the 4 indepent zones to 2 big Flex Zones, Slider Touch control with 9 power levels, residual heat indicator levels for each zone, Pan sensor, Timer with shutdown function for all zones and SafetyLock for children.
Flex Zone

This Flex Zone can be used via Bridge function as a large zone or as two independent zones depending on your cooking needs at any time. The Flex Zone consists of two independent inductors that can be controlled separately. The large zone will accommodate dishes with a diameter of 250 mm or 280 mm (Square or oval dishes are acceptable), ideal for griddles, barbeque and large pans.
Boost function

A convenient solution for those who live intensively and do not like to waste a single minute. Want to bring water to a boil in no time? The Boost function enhances the heating power when you need to quickly get a high temperature. You can use the Boost function on any cooking zone. The cooking zone will return to its original setting after 5 minutes.
Specifications
| Model | MCIF-7222 |
|---|---|
| Manufacturer | Midea |
| Width | 60cm |
| Color | Black |
| Type | Induction |
| Cooking Zones | 4 |
| Flexible Cooking Zones | Yes |
| Display | Touch |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 12 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 520 × 590 × 60 mm |
| Guarantee | 5 years |







Reviews
There are no reviews yet.