Description
Induction hob with integrated ventilation system Midea 6F7488G427Y, 60cm wide, frameless design. Features Intuitive Control with direct select panel for perfect control, AutoExtract, automatic exctraction by Hood-toHob synergy and powerful Brushless DC Motor that ensures strong extraction power up to 630m3 and achieves A++ in energy efficiency. In addition, features 15 power levels, residual heat indicator levels for each zone, Boost function, which will quickly and automatically warm up the dish and adjust the power to the heating level of your choice, Timer with shutdown function for all zones and SafetyLock for children.
BLDC Motor

Powerful in aspirationm but not compromising on energy perfomance thanks to the Brushless DC Motor that ensures strong extraction power up to 650m3 and achieves A++ in energy efficiency. In addition, it keeps low emissions, even at high-level extraction.
AutoExtract

Thanks to the automatic exctraction system, you only nees one touch to activate the synchronization, and the hood will automatically adjust its extraction levels as you change the power level for the hob. You only need to focus on what you are cooking!
Intuitive Control

Just touch and slide along the scale! Now you can quickly select and adjust the heating or extraction power level from among 9 power levels, or set the timer from 1 to 99 minutes for each zone individually, all intergrated in one concise control scale.
PotSense

With the PotSense technology, the hob is able to sense the presense and position of the pot in the cooking area. Only when the pot is appropriately positioned on the center will the hob provide the heat, reducing safety risks to safeguard you and your family.
Boost function

A convenient solution for those who live intensively and do not like to waste a single minute. Want to bring water to a boil in no time? The Boost function enhances the heating power when you need to quickly get a high temperature. You can use the Boost function on any cooking zone. The cooking zone will return to its original setting after 5 minutes.
Easy Maintenance

Keeping your hood clean not only ensures maximum hygiene in the kitchen but also long life for the product. Midea hob with intergrated hood is designed with materials and finishes for instant maintenance operations. All the components, such as the grease and odour filters, can be easily accessed and removed so they can be washed or rapidly replaced.
Specifications
| Model | 6F7488G427Y |
|---|---|
| Manufacturer | Midea |
| Color | Black |
| Type | Downdraft |
| Width | 60cm |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Energy Consumption | 13 kWh/annum |
| Fluid Dynamic Efficiency Class | A |
| Grease Filtering Efficiency Class | B |
| Noise Emission | 65 db |
| Air circulation | Extraction, Recycling |
| Total power of the motors | 170 W |
| Number of speed settings | 10 |
| Air flow (max speed normal use) | 513 m³/h |
| Air flow (intensive or boost use) | 630 m³/h |
| Hob with integrated Hood | Yes |
| Hob type | Induction |
| Hob Cooking Zones | 4 |
| Hob Flexible Cooking Zones | No |
| Hob Dual-Zone | No |
| Hob Display | Touch |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 20.45 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 520 × 600 × 236 mm |
| Guarantee | 5 years |






Reviews
There are no reviews yet.