Description
HP 2400 professional hair dryer from FKF, made in Italy, which offers your hair fast drying and controlled styling, while ensuring anti-frizz protection, so that it remains healthy and shiny thanks. Features powerful professional AC motor with power of 2300W for long-term use with maximum air flow of 127 m³/h, 2 temperature settings and 2 speed settings with temperature range of 60°C -125°C, 7cm blower with a small nozzle, cold air switch and a detachable air filter and rear grill for easy cleaning.
Specifications
| Model | 1004-1 |
|---|---|
| Manufacturer | FKF |
| Color | Black |
| Cable Length | 3 m |
| Motor | AC |
| Speeds | 2 |
| Temperatures | 4 |
| Power | 2300 W |
| Airflow | 127 m³/h |
| Net Weight | 0.61 kg |
| Guarantee | 2 years |






Reviews
There are no reviews yet.