Description
Enjoy great detail in both dark and bright scenes. The Quantum Matrix Technology behind Neo QLED’s stunning picture uses Quantum Mini LEDs (1/40 the size of regular LEDs) to provide precise lighting control.

The power behind 4K picture quality that actively improves. Using 20 specialized networks, the AI-powered processor drives the intuitive Smart TV Hub, Dolby Atmos sound and dramatically upscaled 4K resolution. (2)

Experience depth and dimension on screen just like you do in real life. For all content, Real Depth Enhancer Pro mirrors the way the human eye processes depth by increasing foreground contrast.
Content is instantly transformed into incredibly sharp resolution up to 4K. Whether you’re streaming an HD movie, watching live sports, or watching home videos, experience it all transformed into crystal clear 4K resolution. (2)
Experience stunning color that stays true at any brightness level. Marvel as your TV transforms light into over a billion beautiful hues. (1)

Enjoy color validated by leading industry experts at Pantone, so images on screen look as incredible as they do in real life.
Wide range of contrast and brightness—thanks to Neo Quantum HDR+ that gives you rich colors and impressive details.

Smart picture, adaptable for your eyes. The brightness and colors of your screen automatically adjust according to local sunrise and sunset times, making it easier for you to rest and relax.
*Auto pre-installation services are subject to change without prior notice and may vary by region.

Enjoy smooth action with exceptional motion enhancements. Get crisp visuals at 144 frames per second for a seamless visual experience.

Keep your ears in the action with Dolby Atmos built in. You’ll hear 3D surround sound that follows the movement on screen using the incredible sound of Samsung’s virtual top channel.

Stream your favorite shows. Play games. Work out with a coach. Do what you enjoy with Smart TV Powered by Tizen. Discover the must-have apps and streaming services, all in just a few clicks.*
*A Samsung account is required for network-based smart services, including streaming apps and other smart features. A separate [connected] computer, mobile or other device may be required to create/sign in to a Samsung account (free to download and create). No account sign-in, only external device connections (e.g. via HDMI) and terrestrial/over-the-air TV (only for TVs with tuners)

On devices with the Smart Hub user interface, including Smart TVs, ads and recommendations are displayed to users to help them discover content, apps and brands. These ads may appear in the form of app tiles (so-called Ad Tiles) or banners, or in some Samsung apps.
The user can easily opt out of receiving interest-based ads at any time through the Privacy Choice app. However, general ads may still appear. Ad availability, ad format, and ad campaigns may vary by region, model, and model year.

Optimize your home devices for a smart lifestyle that suits your needs! With the built-in SmartThings Hub, you can enjoy the benefits of a customized smart home with various SmartThings-compatible devices that simplify your everyday life.
.1 QLED TVs can produce 100% Color Gamut in the DCI-P3 color space, the format for most cinema screens and HDR movies for TV.
.2 Uses AI-based formulas
| Model | QE55QN90FATXXH |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Color | Black |
| Screen Size | 55″ |
| Display Technology | QLED LCD |
| Electronic Display Category | Television |
| Energy Efficiency Class SDR | F |
| Energy Consumption SDR | 77 kWh |
| Energy Efficiency Class HDR | G |
| Energy Consumption HDR | 174 kWh |
| Screen Size | 138.00 cm |
| Resolution | 4K UHD |
| Refresh rate | 100 Hz |
| Release year | 2024 |
| Operating System | Tizen™ |
| Curved | No |
| Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Twin Tuner | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI ARC | 1 |
| Satellite Connection | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| VESA-Mount | 200 x 200 |
| Net Weight (TV + Stand) | 20.6 kg |
| Dimensions With Out Stand (LxWxH) | 26.9 × 1,227.4 × 705.6 mm |
| Dimensions With Stand (LxWxH) | 237 × 1,227.4 × 768.2 mm |
| Guarantee | 2 years |







Reviews
There are no reviews yet.